
Резово: Заливът Кастрич
Заливът Кастрич е пленително кътче , което се намира между курортите Синеморец и Резово. Впечатлява с внушителните си по размери скални образувания, изваяни от природните стихии, както и непокътната девствена гора, която го обгражда. Присъствието на каквито и да било следи от хора тук е сведено до минимум, което подсилва възприятието за съприкосновение с природата. Мястото е подходящо за плажуване предимно за природолюбители и гмуркачи, но не и за претенциозни летовници. Няма пясъчна ивица за разпъване на хавлията, а само едри обли камъни.
Заливът Кастрич се достига по туристически път, преминаващ през гора, който пеш се взема за около 20 мин. Въпреки, че пътят е достатъчно широк и позволява да се вземе с високопроходим автомобил – това е забранено съгласно режима на дейности в защитената местност, към която спада залива (виж по-надолу). За придвижване с МПС пътят може да се използва само от автомобили на горското стопанство.
Как се стига до залива Кастрич – карта, маршрут и GPX файл:
Свали GPX файл
ПОЛЕЗНО: За повече информация как се отварят GPX файлове със смартфон вижте този линк.
Планирайте посещението на обекта или по-дългия си престой в близките населени места със селекцията помощни инструменти – пътна Google карта с разстояния в км, прогноза за времето, търсачка на хотели, разписания на автобуси.
Описание на маршрута
Кастрич отстои на 8 км южно от Синеморец и 3,5 км северно от от Резово, където е границата на България и Турция. От Бургас отстои на 90 км. Той е част от Природен Парк Странджа.
При отбиване на мястото посочено на картата има широка поляна, където може да се паркира автомобил. От тук до залива са около 1,5 км спускане надолу през гора, денивелация – 70 м.




Интересните, силно абразивни ( клифови ) брегове в цялата местност, между Синеморец и Резово са се получили в резултат от стичането на вулканични лавови потоци. Получените образувания са били подложени в продължение на хиляди години на ерозионното въздействие на морето и ветровете. Това е Кастрич, който виждаме сега – достолепен и древен, преплувал през бурите на времето за да ни очарова и възхити.
Антична крепост Кастрич
Предполага се, че тук, още в Античността е имало крепост наречена Кастрицион. Впоследствие се използвала и от граничните войски на средновековните български царства. Според изследователи – останките можели да се видят и сега – някъде тук си личали стените, които оформят правоъгълник с размери 20/30 м. За съжаление при нашето посещение в района така и не можахме да ги открием. Може би вие с малко повече късмет ще успеете да ги намерите.
Нос Кастрич
Пътека, преминаваща през борова гора ще ви отведе към северния нос (виж GPX файла). За тези от вас, които биха желали да го посетят е препоръчително да носят закрити маратонки с грайфер или туристически обувки, както и репелент против насекоми – пътечката е тясна, а тревите – високи. Оттам се разкрива хубава гледка към залива.



По скалите се срещат изключително редките растения гмелинова гърлица и приморски копър. Успяхме да ги заснемем разцъфнали в началото на август.


Опазване на „Защитена местност Силистар“
Целият район от Силистар до Резово спада към „Защитена местност Силистар“ (виж на картата), която е част от Природен Парк Странджа и Натура 2000. Поради тази причина е забранено преминаване с моторни превозни средства по черния път през гората и навярно затова дивият залив се е запазил непокътнат досега. При посещение на местността е наложително придържане към определени правила и забрани с цел съхранение на уникалните природни дадености. Повече информация за тях, както и за границите на защитената местност може да се намери тук.
Казано накратко – не изхвърляйте отпадъци, не късайте растения, не палете огън и нека след вас мястото изглежда така, както сте го заварили.
Продължение на разходката
Наоколо в района, могат също така да се посетят:
- Село Резово ( 3 км на юг) където е границата на България и Турция. Там също има интересен клифов бряг, малък плаж, както и стари странджански къщи.
- Плажът Силистар ( 2 км на север) който е с прекрасни природни дадености
- Курортно селище Синеморец ( 8 км) където също има хубави плажове и интересни скални образувания (Сфинкса и Корабите)
- Малък пристан на река Велека ( до Синеморец ) за разходка с моторна лодка или каяк по реката
- Ахтопол (13 км), ( Варвара (19 км) или Царево (28 км) за още хубави плажове, забележителности и красиви морски пейзажи.
ПОЛЕЗНО: За да придобиете бързо и лесно представа кое къде е – вижте описаните дестинации на нашата електронна Google карта, където всички обекти за които сме писали са отбелязани с насочващи маркери. За да сметнете разстоянията до тях използвайте тук приложената пътна карта с калкулатор.