
Синеморец : Пътека към девствения плаж Липите от плаж Бутамя
Пътеката към плаж Липите започва от южния край на плаж Бутамята в Синеморец. Тръгва се по една стръмна, но проходима пътечка в скалите:
Как се отива на плаж Липите при Синеморец – карта, маршрут и GPX файл
Свали GPX файл
ПОЛЕЗНО: За повече информация как се отварят GPX файлове със смартфон вижте този линк.
Планирайте посещението на пътеката или по-дългия си престой в близките населени места със селекцията помощни инструменти – пътна Google карта с разстояния в км, прогноза за времето, търсачка на хотели, разписания на автобуси.
От върха на тези скали се разкрива страхотна панорама обхващаща целия плаж „Бутамя“

Невъзможно е да се отиде с автомобил, поради което плаж Липите се е запазил толкова див до сега. Цялата местност до плажа Силистар е защитена и попада в списъка на най-значимите влажни зони в България за опазване на водолюбиви птици, както може да се научи от табелите по пътя:
Опазване на защитената местност
Целият район около устието попада в „Защитена местност Силистар. Поради тази причина при преминаване по маршрута е наложително придържане към определени правила и забрани с цел съхранение на уникалните природни дадености. Повече информация за тях, както и за границите на защитената местност може да се намери тук.
Казано накратко – не изхвърляйте отпадъци, не късайте растения, не палете огън и имайте грижата след вас мястото да изглежда така, както сте го заварили.
Посетете плаж Липите в близост до плаж Бутамя – Синеморец
По пътя към плажа, могат да се наблюдават интересни скални образувания вдадени в морето:

Самият плаж е съвсем див, няма спасител, няма места за покупка на каквото и да било, няма тоалетна, и точно това е което го прави уникален, никаква следа от сегашния технически прогрес на човечеството. Съчетанието от дива гора достигаща до самата пясъчна ивица и бистри морски води карат човек да се почувства в единение с природата. Според специалисти,по плажната ивица може да се види морски ветрогон, а в гората зад плажа се срещат редките за България растителни видове: дива смокиня, българска круша, гмелинова гърлица.


Ако продължите още на юг след плажа може да се насладите на красотата на други скални образувания и тюленова пещера:
Разходка след плаж Липите


На връщане минахме през гората, много беше красиво, много зелено, чуваше се песента на множество птици. Пътеките на места се разкланяха доста и може би щяхме да се загубим, ако не беше с нас GPS устройството, благодарение на което поддържахме маршрут успореден на крайбрежната пътека по която се придвижихме на идване.
По тази крайбрежна пътека, стига да имате желание и воля можете да се придвижите чак до плажа „Силистар“ и по пътя ще насладите и на друг също екзотичен и див плаж „Листи“, за който се смята че в античността е бил пиратско свърталище.
Друг интересен и чист плаж в района на Синеморец е пясъчната коса при устието на река Велека. Там ще можете да наблюдавате уникално скално образувание наподобяващо сфинкс. На посочения линк има информация и как се достига до място от което се разкрива страхотна панорама на цялата пясъчна коса и река Велека.
Ако сте почитатели на разходките с лодка, тук в Синеморец можете да направите такава по река Велека и да наблюдавате рядката жълта водна лилия, както и блатни костенурки.
Още един вариант за хубава разходка в околността на Синеморец е да посетите крайбрежната пътека свързваща Синеморец и Ахтопол, където могат да се видят интересни малки заливчета и скални образувания.
Много добра статия!