
Приморско: Кратък път до залив Св. Параскева в резерват Ропотамо
Като по-лесен вариант за достигане до залив Св. Параскева в резерват Ропотамо (спрямо маршрута: Бегликташ-Св.параскева) може да се използва и друга пътека, минаваща през гора.
В този случай, придвижвайки се по главния асфалтов път от северния плаж на гр. Приморско (където е и бившата резиденция „Перла“) се подминава отбивката за светилището Бегликташ и се продължава по асфалтовия път до достигане на спуснатата бариера, от която вече е същинското навлизане в резервата.
Разстоянието от северния плаж до бариерата е 4,2 км и може да се вземе с автомобил. От бариерата до залива Света Параскева са 1,8 км които се вземат пеш. Денивелация – 85 м.
Как се стига до залива Св. Параскева в Ропотамо – карта, маршрут и GPX файл
Свали GPX файл

700 м след бариерата ще видите отбивка от асфалта, с табела вдясно, на която е показана екопътеката за достигане до залива:

Тръгва се по черен, неасфалтиран път. Трябва да се следва маркировката указана по дърветата.На едно място има опасност да се заблудите (отбелязано е на картата) Това е отбивката за нос Коракя. Тази пътека, съгласно реда в резервата не е разрешена за посещение и преминаването по нея се счита за нарушение!
При достигане на този разклон трябва да изберете десния път, където са поставени табели по дърветата.

Пътеката се спуска надолу през красива гора и поляни, където почти няма храсти и ниска растителност, така, че погледа ви може да стига доста далеч, а с малко повече късмет можете да зърнете елени или сърни между дърветата.
Кратка разходка сред природата в близост до гр. Приморско – екопътека до залив Света Параскева
Самият залив света Параскева, в резерват Ропотамо до Приморско, както споменахме в другата статия представлява много дълъг фиорд с дължина близо 700 м. През различните епохи, заливът е имал различни функции. От древността до средновековието е бил част от комплекс пристанища, обхващащ всички заливи от Маслен нос до устието на река Ропотамо, с общо наименование Тера. През средновековието мястото опустява и е служило като пиратско скривалище.
За наименованието на залива има няколко версии. Според едни, името произхожда от гръцката дума „Παρα-σκευή“ -подготовка, въоръжаване свързано с подготовката на пиратите, които са потегляли оттук за своите нападения. Един от известните пирати, използвали това място бил Вълчан войвода, който според преданието, скрит в залива е издебнал и обрал турска гемия пренасяща злато за хазната в началото на XIX век. След това скрил съкровището в района на древната крепост Ранули. Възнамерявал, когато събере достатъчно да предаде златото на руския цар за да освободи България. Това, през годините е провокирало много иманяри, които са ровили в района, но дали нещо е намерено – никой не знае.
Според други анализатори (археолози при Бургаския музей, водили разкопки в местността) името идва от разположената тук църква, носеща името Св. Параскева и връзката с тракийското светилище Бегликташ. В ритуалите по посрещането на лятното слънцестоене и раждането на новия живот – хероя, като идеология, изпълнявани при светилището, могат да се намерят сходства с добродетелите, които изповядвала светицата Св. Параскева, като покровителка на родилките. В наименоването на църквата с това име, те виждат продължение на традициите завещани от траките, но вече смесени с християнските ценности.


В близост до пясъчната ивица могат да се наблюдават руините на опожарената преди няколко века църква Св. Парскева.
Около създаването й има много поверия, от едно от които е , че е създадена от самия цар Симеон Велики през 925 г, който ловувал в района. Нарекъл я „Св. Йоан Кръстител“. Друго пък гласи, че веднъж при силна буря, гемия се укрила в залива и спасените корабокрушенци в знак на благодарност построили параклис Св. Параскева.
Руини на църквата Света Параскева – резерват Ропотамо, град Приморско
Добра възможност да продължите разходката е да се върнете на асфалтовия път и да продължите към устието на река Ропотамо.
За останалите пътеки и забележителности в резерват Ропотамо – можете да видите цялостна карта .