Българска игра с 3D графика и много приключения за телефон с операционна система Андроид и компютър с Windows
В тази българска игра, действието се развива през 2 век пр.Хр. Тогава планината е била населявана от две тракийски племена – скирмиани и асти. Главният герой на играта е Катос. Той е воин от племето скирмиани. Неговата мисия е да намери и спаси изчезналата си годеница Теана. С помощта на своя тракийски меч „махайра“ (наричан още „сика“) той се бори срещу злите сили, които се изпречват на пътя му – горски зверове, горски духове и зли войни. На главата си носи така наречената „фригийска шапка“, характерна за траките. Събира златни монети, които му дават живот – за всеки 50 монети – той получава допълнителен живот.
„Приключения в Странджа 3D” е българска игра, създадена от нас – екипът на BgNatureTrip. В сценария е вложено знанието, което сме събрали за Странджа планина в резултат на нашите походи и проучвания в планината през годините. Озвучаването на героите на български език, в диалоговите сцени, бе направено от екипът на Българско Национално Радио – Бургас.
Приключението на Катос в Странджа е едно опознаване на уникалната флора и древно тракийско наследство на този край от България
Tрейлър на българска игра за смартфони с Андроид
Допълнителна визуална представа можете да добиете от снимките:
Снимки от „Приключения в Странджа 3D“ / „Strandzha Adventures 3D“ / – българска игра
Тази българска игра е подходяща за деца на възраст над 9 години
★ Контролите са прости и лесни за разбиране за неангажираща игра.
★ Насладете се и изследвайте красив, цветен 3D свят.
★ Срещнете различни фентъзи същества от тракийските митове – нимфа, сатир, таласъми, змей, жреци общуващи с боговете и др.
★ Научете повече за древните траки – техните вярвания, богове и светилища.
★ Запознайте се с някои от най-известните забележителности на България в истинската Странджа планина.
Пълната версия на играта – с всички нива и без реклами е налична в магазина на Google Play и може да бъде закупена и инсталирана на смартфона от тук, на цена от 2,99 лв. Българска игра с меню на български и английски.
Очаквайте скоро и версията за Windows компютри в Steam
Информация за реалните места в Странджа вдъхновили направата на тази българска игра и как да бъдат достигнати:
Ето някои от местата, които се появяват във видео играта като декори за началните нива. За нуждите на играта, локациите са допълнително украсени и са добавени опасности.
За да разберете кои са другите места, които са изобразени като декори на по-горни нива – трябва да закупите и инсталирате пълната версия на играта.
Може да се каже, че днес почти всички места са туристически забележителности, с изключение на следните два обекта. Тяхното посещение може да бъде много опасно!
1) Лъвската глава и пещерите, които се намират на територията на резерват Ропотамо. Разрешената за туризъм пътека стига само до руините на крепостта Ранули. Посещението на самата Лъвска глава и пещерите е забранено!
2) Тюленова пещера на Маслен нос. Днес пещерата е достъпна само откъм морето и може да бъде разгледана чрез някои от яхтените екскурзии, които тръгват от пристанище на гр. Приморско. Според местната легенда пещерата някога е била много по-голяма, служела е за пиратско скривалище и е имала изход към сушата.
Изображения от нашите земи, които са свързани с траките – техния бит и вярвания. И са оказали влияние за създаването на играта
Богът Дионис – върховен за траките в Странджа
Историци считат, че заради своята изолираност странджанският край е съхранил най-добре първоначалния древен облик на обичая. В близкото минало в с. Кондолово и с. Граматиково така наречените „Пазачи“ – участници в ритуала са носили лисича кожа, или шапка от овча кожа с рога на главата или шапка от заек с видими уши. Това е препратка към свитата на Дионис, която се състои от сатири – митични същества с тяло на човек, с рога, заострени уши и конски копита. Източник: „Кукерът без маска“ Стоян Райчевски, Валерия Фол, 1993 УИ „Св. Климент Охридски“
Богът Дионис е поначало тракийски бог, който елините възприемат от траките, вследствие културния обмен между двата народа и го поставят в своя панетон с богове. Докато при елините Дионис е просто бог на веселието, плодородието и виното, то при траките Дионис има много по-важни функции. Той е върховен бог и пътят към безсмъртието на душата на човека в задгробния живот. Той е в основата на тракийското религиозно учение Орфизъм, което впоследствие е възприето и в Древна Гърция и намира много последователи.