
Марина река – разходка в праисторическата гора
На това невероятно място – местността Марина река ще имате възможност на една малка площ да наблюдавате растения, които през терциерния период са населявали цяла Европа. Мястото привлича туристи заради лесния си достъп, както и с това, че е най-близката до морето дестинация, където вирее емблематичното за Странджа растение – странджанска зеленика. От Царево отстои западно само на 12 км, а от Малко Търново – източно на 45 км.
Началото на екопътеката водеща към местността започва от главния път Царево – Малко Търново на около 5 км след село Изгрев, в Природен Парк Странджа. До миналата година (2015) мястото бе обозначено с голяма дървена табела „Марина река“, но сега вече има само малка, трудно забележима в движение табела, където може да се паркира. За по точно ориентиране, можете да вземете координатите от приложения по-долу маршрут, или да активирате бутона за навигация:
Как се стига до Марина река в Странджа планина – карта, маршрут и GPX файл
Бутонът активира приложението за навигация (или сайта) „Google Maps“ с автоматично въведени координати на мястото. Ще ви бъде от полза само за да намерите началото на пътеката. В случая – това може да е напълно достатъчно, пътеката е кратка.
При необходимост от навигация за целия маршрут използвайте приложения GPX файл
Характеристики на пътеката
Общата дължина на пътя е около 1,2 км, подходяща е за всякакви групи хора, тъй като маршрутът е кратък и лесен. Минава се по стар коларски път сред дъбово-букова гора състояща се от източен бук, източен гурун, дъб лъжник и благун. Пътят е широк и удобен, но е доста стръмен, така, че разумно би било посещавайки местността да носите маратонки с грайфер. Ако правите разходката през лятото – има цели рояци с нахални мушици и комари, които са неизменен спътник по целия път. За удобство можете да носите шапка и очила, както и спрей против насекоми.
По пътеката можете да видите табели с описания и снимки на растителните видове, които се срещат.

Като през портал на времето ще се озовете 65 милиона години назад за да видите тогавашната растителност (терциерът е периода от време между измирането на динозаврите преди 65 милиона години и последния ледников период преди 1,8 милиона години). Тук тези видове са се капсулирали, тъй като през последното заледяване само Странджа планина и Кавказ от цяла Европа не са били сковани в лед. Можете да видите представители на т.нар. колхидската терциерна флора: колхидски джел, лавровишня, багрилна звъника и най-знаковият представител – странджанската зеленика.
Странджанската зеленика
Зелениката е висок вечнозелен храст, влаголюбив вид и като цяло е много уязвима при промяна в условията на средата. Пренесена дори на километър, извън сенчестите долове на Странджа – залинява и погива. Достига до 3 м височина и обикновено участва като подлес в гори от източен бук, източен горун и благун. Богата на алкалоиди и силно отровна.

Всяка година, май месец, когато е цъфтежът на зелениката се организира едно от най-значимите събития за района – „Фестивалът на зелениката“, при който се провеждат игри, оргазнизират се туристически преходи за наблюдаване на терциерните реликти, запознаване с животинския свят, посещение на археологически обекти и още много игри за опознаване на странджанската култура.
Разходка в местност „Марина река“ на парк Странджа – телепорт в изгубения свят на праисторическата флора








Подходящо време за посещение на тази пътека са месеците май и юни, когато зелениката е разцъфнала.
С цел опознаванe на растителните видове в целия парк Странджа, тук има дори направена импровизирана класна стая насред гората. Посещава се от ботанически групи и специализирани туристически екскурзии.
Реклама
Изключително атрактивна в парк Странджа е странджанската зеленика


Опазване на „Защитена местност Марина река“
Цялата местност е защитена и поради тази причина при посещение на мястото е наложително придържане към определени правила и забрани с цел съхранение на уникалните природни дадености. Повече информация за тях, както и за границите на защитената местност може да се намери тук.
Казано накратко – не изхвърляйте отпадъци, не късайте растения, не палете огън и имайте грижата след вас мястото да изглежда така, както сте го заварили.
Продължение на разходката
Ако оттук поемете на запад към Малко Търново (45 км), можете да се отбиете в селата Българи (5 км), Кости (11 км), Кондолово (10 км) и Граматиково (19 км) за още екопътеки и забележителности.
Ако сте в посока изток, към Черноморието, можете да посетите Царево (12 км), Варвара (21 км) , Ахтопол (26 км) , Синеморец (32 км) или Приморско (29 км на север) за други забележителности, плажове и морски пейзажи.
По друг път, наблизо, тръгвайки от Царево може да се стигне село Бродилово (26 км), което също е част от Природен Парк Странджа. Там могат да се разгледат старите къщи, църквата, както и да се направят прекрасни еко разходки в неговите околности.
Кое къде е
ПОЛЕЗНО: За да придобиете бързо и лесно представа кое къде е – вижте опростена
За повече детайли вижте всички описани дестинации на нашата подробна
За да планирате цялостно пътуването си – да сметнете разстоянията в км, да видите прогнозата за времето, карта на хотелите, разписания на автобуси, автомобили под наем използвайте тук приложените полезни
Оферти за хотели в Царево
Booking.com
Вашият коментар