
Царево – портата към Странджа от Черно море
Простиращ се на три залива със стръмни скалисти брегове, прекрасни плажове и голям парк до морето, Царево предлага чудесни възможности за почивка на море. Близостта на Странджа и главният път който започва оттук и води към Малко Търново предоставят възможности за еко разходки и опознаване на странджанските традиции и обичаи в близко разположените и популярни села Бродилово, Българи, Кости, Кондолово и Граматиково. При по-продължителен престой, могат да се посетят и близо намиращите се черноморски курорти Варвара, Ахтопол, Синеморец, Лозенец, Китен и Приморско за още красиви морски пейзажи, плажове и екопътеки сред природата.
Царево – карта, забележителности и плажове
Градът отстои на 65 км южно от Бургас, 16 км от Приморско и 56 км източно от Малко Търново. Предлагат се многобройни места за настаняване – хотели, къщи за гости, апартаменти под наем, семейни хотели, квартири и къмпинг с бунгала. Богат е и изборът на места за хранене – ресторанти, заведения за бързо хранене, механи, бистра, пицарии и плажни капанчета.
Плажовете на Царево
Къмпинг Нестинарка
Това е най-големият плаж в града с дължина 600 м , а широчината му достига 90 м. Пада се в южната част на Царево. Охраняем е и се предлагат водни атракции – водни колела, малък аквапарк в морето, джетове, лодка за разходка и др.
Има и няколко плажни барове и ресторанти. Зад него, като места за настаняване има хотели и къмпинг с бунгала.


Плаж Василико
Пада се в старата част на града в квартал Василико. Дължината му е 230 м, но плажната ивица е доста тясна – не повече от 15 м. Намира се в близост до църквата „Св. Успение Богородично“ разположена на нос Кастро.

Централен плаж
Както името му подсказва – пада се в централната част на града в близост до Морската градина на Царево. Не е много голям – дължина 300 м, широчина не повече от 15 м. Охраняем е, и разполага с плажни ресторантчета. Чарът на плажа е в стръмните му склонове със зелена окраска, както и интересните оформени от ерозията варовикови скали в южната му част, наричани от местните „Гаргите“.


Забележителности в Царево
Църквата „Св. Успение Богородично“
Един от най-запомнящите се символи на Царево, тъй като се вижда отдалече от почти всички брегове на града. Намира се на високите и вдадени навътре в морето скали на нос Кастро в старата част на града. Обявена е за паметник на културата и е построена през 1831 г. на мястото на по-стар храм. В настоящия момент е действаща, с реставрирана фасадна каменна облицовка.




Църквата „Св. Цар Борис Михаил“
Пада се в центъра на града и е построена през 1936 г. със съдействието на цар Борис III. Поради тази причина е кръстена на българския светец и държавен глава със същото име – Борис I който налага християнството като официална религия в България през 866 г.

Пристанището на Царево
Това е най-южното пристанище по българското Черноморие, което е регистрирано за обществен транспорт с регионално значение. Тук акостират пътнически кораби, яхти и рибарски лодки. Оттук тръгват и корабчетата за разходка в акваторията на Царево.


Оферти за хотели в Царево
Варовикови скали „Гаргите“
Падат се между пристанището и централния плаж на царево. Това са интересни скални форми получени вследствие изветрянето на бял варовик. Дължината на крайбрежната ивица съставена от тези скали е около 700 м, като от тях около 300 м са проходими и са харесвано място за разходки и снимки.



Морската градина на Царево
Това е най-голямата градина край морето по Южното Черноморие след бургаската морска градина. Заема площ от около 50 дка, залесена с широколистна и иглолистна растителност и цветя. Има алеи за разходки, пейки за отмора, детски площадки и лунапарк. Попада между пристанището и централния плаж на Царево (над скалите „гарги“) и от нея се разкриват хубави гледки към морето.


Музеят на Царево
Тук могат да се видят многобройните находки разкрити в землиещто на община Царево – гр. Ахтопол, с. Синеморец, с. Резово, с. Българи – амфори, котви монети, накити и др. На особен интерес се радва уникалното златно съкровище разкрито при Синеморец и датирано към края на III в. пр. Хр. Заради изящната си изработка то се нарежда като един от шедьоврите на античното ювелирно изкуство. Тъй като стойността му е определена като безценна, неговият оригинал се пази в НИМ София, а тук е изложено негово копие.


Кратка история на Царево
До 1934 г. селището се е наричал Василико. От 1934 до 1950 е прекръстено на Царево, а в периода 1950-1991 се нарича Мичурин. От 1991 до сега името е Царево.
Новото име се явява побългарен вариант на Василико ( от „василевс“, което на гръцки значи „цар“). Според турския пътешественик Евлия Челеби, който преминал през Василико през XVII в. тук е имало крепост наречена Василикоз. Тя била построена от княз Васил – внук на византийския император Константин.
Според друга хипотеза , името Василико произхожда по-скоро от фонетично близкото Босилек – име на село в карнобатска околия, от където са дошли първите заселници. Смята се, че сред основателите на града е имало и изселници от селата в Странджа планина.
С името Василико, селището било споменато още през XII в. от арабския географ Ал Идриси. Основните отрасли по онова време са били риболова, дърводобива и скотовъдството.
След Освобождението през 1878 г. Царево остава в пределите на Източна Румелия. Попада окончателно в пределите на Българската държава след Балканската война през 1912 г. През 1913 г, подобно на други черноморски градове (Приморско, Поморие, Созопол и Несебър) е заселен с бежанци от Източна Тракия.

През 1967 г е обявен за климатичен морски курорт с национално значение. Освен туризма, другият основен отрасъл за града е риболова. През времето на социализма в Царево е имало и корабостроителница, чиято дейност е западнала. Масивната й постройка се намира на юг от града, на излизане от Царево в посока Варвара.
Ако планувате по-дълъг престой в Царево, не се колебайте да посетите плажовете и да се разходите по екопътеките в близките населени места Варвара, Ахтопол ,Синеморец, Лозенец, Китен и Приморско.
Съвсем наблизо, в северна посока са къмпингите Арапя ( 3 км) и Оазис ( 5 км) с приятни плажове.
В западна посока по пътя към Малко Търново можете да се отбиете в местността Марина река , село Кости, село Българи, село Кондолово, или да се разходите по пътеките край Граматиково. По друг път, наблизо, е село Бродилово и угасналият вулкан Голяма папия. Всички те са част от Природен Парк Странджа.
ПОЛЕЗНО: За да придобиете бързо и лесно представа кое къде е – вижте описаните дестинации на нашата електронна Google карта, където всички обекти за които сме писали са отбелязани с насочващи маркери. За да сметнете разстоянията използвайте тук приложената пътна карта с калкулатор.