Бродилово: Параклис Св. Богородица в гъстите гори
Ето един превъзходен и кратък маршрут край село Бродилово в Странджа планина. Това е пътеката към параклис Св. Богородица.
Храмът е закътан в гъсти и сенчести, влажни гори в които едва се процежда слънчева светлина. В тях се срещат лиани и други сянколюбиви растения. Едно от тях е странджанската зеленика – емблемата на Странджа. Тук е втората, най-близка до Царево дестинация, след Марина река, която e местообитание на известното растение.
Според местни предания – параклисът е силно заредено енергийно светилище. В близост до него има аязмо, за чиито води се вярва, че носят изцеление.
Как се стига до параклис Св. Богородица край Бродилово – карта, маршрут и GPX файл
Реклама
Бродилово се намира на 16 км от Царево по автомобилен път и може да се достигне с автобус – за повече информация вижте този линк с разписание на автобуси – http://avtogaratsarevo.eu/.
Характеристика на маршрута
Дължината на прехода в едната посока е 2,8 км със 50 м денивелация. Преходът е привлекателен с разнообразните си пейзажи. Първият един километър е през открити поляни с гледка към зелени хълмове на хоризонта, а останалите 1,8 км са през гъсти гори.
Времето за вземане е около 50 минути в едната посока.
Почти целият път е широк и удобен и не се налага да се гази във високи треви. Видно е, че пътят се използва редовно и от офроуд автомобили. В района около самия параклис, обаче, има ниска трева. Ето защо подходяща екипировка за пътеката са туристически обувки или маратонки с грайфер, както и репелент против кърлежи. През лятото е възможно да има цели рояци от досадни дребни мушици в гората, характерни за Странджа. Добре би било да се носят шапка и тъмни очила, които донякъде биха могли да ви предпазят.
Има маркировка, която указва посоката към параклиса, но не навсякъде, затова е препоръчително да се използва GPS със зареден GPX файл.
Описание на маршрута
От площада на Бродилово се върви в южна посока към масивния мост над река Велека. Разкриват се възхитителни гледки към обширни поляни и зелени възвишения в далечината.
Реклама
Малко след моста има 2 разклонения, едното вляво, а другото вдясно. Тук трябва да се хване десния път. Левият води към Синеморец през местността Царското кладенче.
Реклама
По-нататък започва постепенно навлизане в гъстите гори. Предполагаме заради близостта на река Велека тук влажността на въздуха е много висока, което е благоприятно за увивните растения.
Точно такава бе и флората по маршрута Синеморец – Царското кладенче, но с тази разлика, че тук пътят е в доста по-добро състояние. Встрани от пътя всичко е застлано с типичните за Странджа папрат и източен лопух.
Реклама
Параклис Св. Богородица
Параклисът е много свято място за бродиловци, които се събират тук за да изразят почитта си към Св. Богородица. Това се прави през август, около християнския празник Успение Богородично по стар стил ( 28 август ). Провежда се тържествена литургия и се освещава курбан за здраве и благоденствие. Около параклиса има маси, пейки и беседки за отмора. За параклиса има нещо като местно вярване, според което храмът по святост и положителна енергия е съпоставим с Кръстова гора в Родопите.
Към момента на нашето посещение през юли, районът около параклиса бе леко обрасъл с ниска трева, но не е нещо обезпокояващо. Според бродиловци, през август, преди празника на Св. Богородица те почистват района, окосяват тревата и го подготвят за празника.
Долът край параклиса
Вляво от параклиса има табела „Аязмо“, която сочи към дълбокия дол. Има дървен парапет и каменни стъпала по които се слиза в дола.
Водата от аязмото е лековита и е наричана „букова“. Трябвало да се пие „мълчана“. Не сме я опитвали за да споделим впечатления.
Именно тук е едното място където се среща странджанската зеленика . Това е най-красивото цвете в Странджа и по своята същност представлява див черноморски рододендрон ( Rhododendron Ponticum). За да се види в цялата му прелест, то разходката трябва да се осъществи в началото на месец май, когато е цъфтежа и се появява лилавият цвят.
Тук в дола край параклиса масивите с растението са много малко. По пътя към параклиса, обаче, се натъкнахме на друго, доста по-богато находище – отбелязано е с маркер в GPX файла. Странджанската зеленика е защитен от закона вид, забранен за късане !
Реклама
Тракийска гробница
Предприемайки тази разходка, имахме намерението да посетим и известната тракийска гробница от 4 в. пр. Хр. Открита е през 2008 година, и е описана във всички пътеводители като една от забележителностите на Бродилово. Нейната изработка е считана за изящна и много скъпа за времето си. В музея на Царево има големи фотографии и нейн макет. Съгласно картата на BGmountains би трябвало да се пада на 130 м вдясно от пътя, около 330 м преди параклиса. Път, обаче, през високите храсти и треви не успяхме да открием – предполагаме, че е потънала в забрава. Не изключваме възможността да има друг път по който да се достига от другата страна. Никой от местните хора, обаче, не можа да ни каже нещо повече. В приложения GPX трак нейното местоположение е отбелязано с маркер – за тези от вас които си падат изследователи и имат желание да я намерят.
Опазване на природата
Тъй като районът наоколо попада в границите на Природен парк Странджа, Натура 2000 и по-голямата част от маршрута е гора, то при посещение в местността е наложително придържане към установения ред , чиито правила могат да бъдат прочетени на този линк.
Казано накратко – не изхвърляйте отпадъци, не късайте растения, не безпокойте дивите животни, не палете огън с изключение на обозначените за това места. Имайте грижата след вас мястото да изглежда така, както сте го заварили.
Продължение на разходката
Освен представения тук маршрут, в Бродилово биха могли да се видят и посетят:
- Старите къщи и църквата Св. Пантелеймон. На този линк ще намерите и информация за още един маршрут, който води към връх Голяма Папия. Неговото начало е в местността Калинов Врис – на 5 км от Бродилово в посока Царево.
- Планинският преход Бродилово – Ахтопол, който достига морския бряг.
- Друга пътека води към местността Царското кладенче. От Царското кладенче по желание на туриста може да се продължи към курорта Синеморец. Информация за този преход може да се намери в тази наша публикация.
Като възможност да продължите разходката ( освен описаните по-горе пътеки край Бродилово ) трябва да се върнете обратно по пътя за Царево, тъй като от Бродилово не може да се отиде никъде другаде с автомобил. За красиви морски пейзажи, плажове и пътеки край морето можете да посетите близките Варвара (17 км), Ахтопол (22 км), Синеморец (28 км) или Приморско (29 км на север).
За още забележителности в Странджа – природа и архитектура, можете да поемете по пътя Царево – Малко Търново и в посока запад да се отбиете в местността Марина река (26 км), село Българи, (29 км), село Кости (37 км), и Кондолово (36 км).
Най-близкото населено място с множество места за настаняване е гр. Царево (15 км) :
Кое къде е
ПОЛЕЗНО: За да придобиете бързо и лесно представа кое къде е – вижте опростена
За повече детайли вижте всички описани дестинации на нашата подробна
За да планирате цялостно пътуването си – да сметнете разстоянията в км, да видите прогнозата за времето, карта на хотелите, разписания на автобуси, автомобили под наем използвайте тук приложените полезни
Вашият коментар