
Поморийско езеро: Разходка по пясъчната коса
Поморийско езеро е отделено от морето чрез пясъчна коса и изкуствена дига. Косата е съставена от пясък, който е черен на цвят, поради съдържащите се железни окиси в него.
По нейното протежение са се формирали дюни, по които виреят особени видове растения, които се нуждаят от почва с висока соленост. Местните хора наричат пясъчната коса с наименованието „Ивицата“.
Как се стига до пясъчната коса на Поморийско езеро – карта, маршрут и GPX файл
Свали GPX файл
Поморийско езеро заедно с прилежащите към него територии, в това число и пясъчната коса са обявени за защитена местност съгласно българското законодателство, рамсарско място съгласно Рамсарската конвенция, фигурира в европейската екологична мрежа НАТУРА 2000, а също така е и обявено за Орнитологично важно място за птиците. По косата няма да имате добра възможност за наблюдение на птици тъй като разстоянието до местата къдто гнездят и изкуствените острови е много голямо,по-подходящо място за целта е Посетителския център при Поморийско езеро.
За да се достигне до пътя за преминаване по косата се влиза в гр. Поморие, преминава се покрай футболния стадион, „Гранд хотел Поморие“ и бунгалата за летовници по брега на езерото. В края на асфалтовия път започва дигата по която има направен път, подходящ за пешеходно или преминаване с велосипед.

Изградена още преди няколко десетилетия, дигата препречва преминаването на вълни от морето при бури, което би могло да доведе до повишаване нивото на Поморийско езеро и наводняване на кварталите „Св. Георги“ и „Свобода“.
В миналото пътят по дигата се е използвал и за преминване с автомобил, но поради няколко случая на скъсване, това е преустановено и в настоящия момент три бетонови тетрапода препречват преминаването с такива средства.




Общата дължина на екопътеката е около 6 км и достига до къмпинга в южната част на гр. Ахелой при изоставен стар бункер. От бункера има кратък път по който може да се излезе на главното шосе. Като възможност за връщане, обаче, препоръчваме да се използва същата пътека, тъй като опцията – хващане на автобус от Ахелой до Поморие е свързана с много трудности, най-вече заради достигането до автобусната спирка, пеша, по междуградския път с натоварен трафик.

През първия един километър тук идват не малко плажуващи, почитатели на лечението с кал, както и кайтсърфисти, но през останалата част от пътя, следите от хора замират и човек би могъл да бъде напълно запленен от дивия приключенски облик на мястото.
Какво видяхме по пътя:



На места пясъчната коса е обрасла с плантации от необичайни растения. През интервали от растояние има описателни табели, поставени тук по инициатива на Посетителксия център при Поморийско езеро и даващи информация за видовете (някои от тях редки и защитени от закона) срещащи се тук: Морски ветрогон, Морски чистец, Крайморско какиле, Крайбрежна люцерна, Морско зеле, Сантонинов пелин, Пясъчна амофила, Жълта папаронка, Крилатолистен равнец и др. Предлагам кратка информация и описание на някои от тях.
Елате, разходете се и наблюдавайте редки крайморски растения по екопътеката при пясъчната коса на Поморийско езеро!







Друга интересна забележителност в района на гр. Поморие, в духа на приключенството, и с много загадки без отговор, но по скоро в сферата на археологията е Тракийската куполна гробница, популярна сред поморийци под името „Кухата могила“.
По тази пътека, някъде към средата има интересни „съграждения“ – малък лагер направен от подръчни материали – къщичка и дворче, от хора, които явно са прекарали тук известно време – съвременни Робинзоновци